Kryolipolýza používa neinvazívny aplikátor na odstránenie tukových buniek v lokalizovanej oblasti na tele. Aplikátor sa jednoducho priloží na cieľovú oblasť a vákuovým podtlakom sa vtiahne do aplikátora pokožka s prebytočným tukom. V aplikátore sa chladiace platničky /následným znížením teploty až do +3 oC/ selektívne zameriavajú na tukové bunky v tejto oblasti.
Telo reaguje zápalovou reakciou, ktorá spôsobuje, že telo sa zbavuje tukových buniek. Výsledkom je zníženie tuku v ošetrovanej oblasti.
Ako to prebieha Kryolipolýza?
Pred zákrokom sa aplikuje na kožu kontaktný gél chrániaci povrchové vrstvy kože. Počas samotného ošetrenia sa koža zároveň s podkožným tukom „nasaje“ do kryokomory, kde prebieha proces schladzovania. Dochádza k odoberaniu tepla z ošetrovanej lokality.
Keďže tuk „mrzne“ pri vyšších teplotách ako koža, dôjde k jeho kryštalizácii, zatiaľ čo koža samotná zostane pôsobením prístroja iba schladená na únosnú mieru. V priebehu ošetrenia klient pociťuje mierny tlak a chlad v mieste ošetrenia, ktorý ale rýchlo ustupuje.
Aké teploty sa používajú pri Kryolipolýze?
Tuková bunka je citlivejšia na zmeny teplôt, ako ostatné tkanivá v ľudskom tele. Preto v priebehu kryolipolízy používame teploty až do +3°C /nikdy nie pod mínusovú teplotu!!!/, ktoré sú dostačujúce. Pri týchto teplotách je zaistené, že ostatné tkanivá, ktoré obklopujú tukové bunky a sú pred procesom schladené, sú chránené a tým nedochádza k ich poškodeniu. Je to doposiaľ najúčinnejšia bezbolestná liposukcia, overená klinickými štúdiami.
Postup pri kryolipolýze
- Riasa, ktorú dokáže hlavica prístroja na kryolipolýzu vtiahnuť je maximálne 5 až 6 centimetrov. Čím je menšia, tým pocítite väčší ťah.
- Po vtiahnutí tukového vankúša začne postupné zmrazovanie. Nie je to nepríjemné a nebude vám zima. Postupné schladzovanie sa zastaví na asi troch stupňoch Celzia.
- Po 30 minútach budete mať vankúš ľadový, no po „vyslobodení“ z hlavice sa mu rýchlo vráti farba aj telesná teplota. Tukové bunky začínajú bojovať o prežitie.
- O dva týždne až mesiac sa objavuje v tukovom tkanive zápal.
- Po šiestich týždňoch zápal ustupuje, tuky kryštalizujú, rozpúšťajú sa a tvrdý vankúš na dotyk mäkne.
- Po uplynutí 8 týždňov, kožná riasa zmäkla a opasok si viete posunúť o jednu dierku. Pri meraní bol výsledok mínus 20% hrúbky kožnej riasy.
Aké sú vhodné oblasti na ošetrenie kryolipolýzou?
- Brucho
- Chrbát
- Vnútorné a vonkajšie stehná
- Ruky
Aké sú zakázané oblasti pri ošetrení kryolipolýzou?
- Prsia
- Hrudník
Koľko ošetrení je potrebných, aby bol výsledokviditeľný?
Všeobecne sa dá povedať, že čím je tenšia vrstva podkožného tuku, tým menej procedúr je potrebných na jeho odstránenie. Väčšina pacientov podstúpi max. 2-3 ošetrenia na danú oblasť. Neodporúča sa opakovanie procedúry na jednej časti tela viac, ako trikrát.
Aké sú výhody kryolipolýzy?
- Ošetrenie je nechirurgické, bezbolestné.
- Žiadne diéty ani iné obmedzenia.
- Bez čakania.
- Nie je nutná anestézia.
- Doba rekonvalescencie nie je žiadna.
- Klient sa po procedúre vie vrátiť k svojmu bežnému a spoločenskému životu.
- Ošetrenie nevyžaduje žiadne obmedzenia v stravovaní, cvičení či užívaní liekov.
- Kryolipolýza má trvalý efekt bez JOJO efektu.
Počas procedúry väčšina pacientov sa cíti úplne pohodlne, môžu si čítať, počúvať hudbu alebo len tak relaxovať. Väčšina pacientov je schopná sa vrátiť ihneď do práce a pokračovať v ďalšej pravidelnej činnosti v ten istý deň.
Hoci tieto výsledky nie sú tak rýchle ako napr. pri klasickej liposukcii, pacienti, ktorí podstupujú kryolipolýzu sa môžu vyhnúť bolesti, rôznym rizikám a dlhej doby zotavenia súvisiace s týmito viac invazívnymi zákrokmi. Väčšina pacientov, ktorí podstúpia kryolipolýzu sú veľmi spokojní s výsledkami. Výsledky kryolipolýzy by mali trvať približne rovnako dlho, ako redukcia tuku dosiahnutá tradičnými postupmi ako je napr. liposukcia.
Ako si udržať výsledky po vykonaní kryolipolýzy?
Aj keď kryolipolýza je technológia, ktorá prináša trvalé výsledky, pacient si musí udržať zdravú váhu, a to zdravým stravovaním, prípade s diétou a cvičením. Nové tukové bunky sa môžu rozšíriť v oblastiach, ktoré neboli ošetrené kryolipolýzou, takže je dôležité pre pacienta udržiavať vyváženú stravu v kombinácii s pohybovým režimom.
Kto nesmie podstúpiť ošetrenie kryolipolýzou, resp. zakázané oblasti?
- Tehotenstvo a kojenie
- Epilepsia
- Nádorové ochorenia
- Srdcové a ľadvinové ochorenia
- Cukrovka
- Roztrúsená skleróza
- Infekčné choroby
- Osoby, používajúce kardiostimulátor a holterovské merače EKG
- Osoby s kovovými implantátmi
- Atopický ekzém, dermatitída, psoriáza
- Poruchy zrážanlivosti krvi
- Vysoký krvný tlak
- Vystúpené kožné poruchy (postihnutia), je však možné použiť na keloidy
- Problémy s telesnou termoreguláciou
- Raynaudov syndróm (fenomén)
- Kryoglobulinémia
- Hypoproteinámia